Ni har väl inte missat denna underbara nyhet? USA förbjuder nämligen ’microbeads’ i alla produkter (!) som innehåller dessa hemska mikroplaster.
Så vad är det som är så farligt med microbeads att de numera blir bannlysta?
Enligt flera studier, bl.a. Environmental Science & Technology så har man bevisat hur massvis av microbeads hamnade i landets (USA i detta fall) havsliv och utgör ett hot mot de levande organismerna som då av misstag råkar få i sig dessa. Dessutom hamnar microbeadsen även i de fiskar vi äter. Ekotoxikologen Katja Broeg rapporterar även om hur 40 ton mikroplast hamnar i Östersjön och det är en ganska jobbig insikt.
Visst, det kommer ta ganska lång tid att fasa ut alla produkter som innehåller detta, så försök undvika produkter som innehåller POLYETHYLENE/Polyeten/POLY/PE. Detta innebär att produkten innehåller plast och hittas oftast i ansiktsmasker, lotions, duschprodukter eller liknande men även tandkräm!
Så vi kan väl enas om att vi bojkottar alla produkter som innehåll POLYETHYLENE/Polyeten. ❊
Matilda
Hu, ja! Sådana påfund är ju helt galna, skönt att det börjar bli ändring.
Trevlig blogg du har 🙂 Jag kommer titta in igen
05 . 01 . 2016Anna
Åh tack! Din blogg var också riktigt skön så nu har du en ny följare ☀︎
08 . 01 . 2016